O nas
Gospodarstwo Pasieczne Sowa powstało w 1985 roku i jest działalnością rolniczą, która stale się rozwija. W zakresie naszej produkcji oferujemy miody różnego gatunku oraz produkty pszczele. Każdy produkt, który trafia do naszych klientów jest wytworzony wyłącznie w naszych pasiekach, które są położone w województwie małopolskim. Nasze gospodarstwo znajduje się w Rzezawie, w powiecie Bocheńskim miedzy Krakowem a Tarnowem. Wykonujemy tam liczne prace pasieczne, m.in. odwirowywanie i rozlewanie miodu. Specjalizujemy się głownie w pozyskiwaniu miodów spadziowych, gdzie sięga nasza historia związana z pierwszym pozyskiwaniem tego gatunku miodu i kojarzona głównie przez naszych klientów. Pasieka liczy obecnie 1100 rodzin pszczelich z czego znaczna część znajduje się w lasach iglastych z dala od aglomeracji i zanieczyszczeń środowiskowych, co wpływa na to że nasz miód jest jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych.
Nasza pasieka
Co roku w ofercie dla naszych klientów mamy 5-8 gatunków miodu oraz produkty pszczele takie jak: pyłek kwiatowy, pierzga i propolis.
Są to produkty o jeszcze większym znaczeniu zdrowotnym niż sam miód i jego właściwości . Miód i produkty pszczele mają szerokie zastosowane w apiterapii, co oznacza leczenie za pomocą tych naturalnych produktów.
Dlatego jeśli jesteś zainteresowany naszymi produktami zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Historia pasieki
Mając 24 lata będąc w wojsku zostałem zainspirowany przez znajomego założeniem pasieki.
Pierwsze ule wykonałem w 1983 roku i tak zaczęła się moja pasja z pszczołami, która później przeobraziła się w główny zawód mojego życia.
Z roku na rok powiększałem ilość rodzin wraz z nabywaniem doświadczenia.
Do roku 2000 pasieka liczyła już kilkaset rodzin.
Pasieki rozlokowane są co kilka – do kilkunastu km w różnych kierunkach, liczą one od 30 do 80 rodzin na jednym stanowisku.
Aktualnie mamy 20 stanowisk stacjonarnych, czyli takich gdzie ule znajdują się przez cały rok. Część stanowisk ma historię ponad dwudziestoletnią, gdzie stopniowo w latach 90-tych szukaliśmy nowych terenów i zwiększyliśmy swoją bazę pożytkową.
Gdy sprzedaż miodu zaczęła nabierać coraz większego zainteresowania u klientów na zdrową żywność, powiększaliśmy nasze gospodarstwo z roku na rok.
Wszystkie prace wykonywaliśmy samodzielnie od zbijania uli , ramek , elementów pasiecznych, po przerób wosku na węzę. Z czasem zacząłem wykonywać prace w kierunku hodowli matek pszczelich na własny użytek i odkładów w celu powiększania pasieki. Szukałem najbardziej wartościowej rasy pszczół, która gwarantowałaby obfite zbiory oraz inne pozytywne cechy.
Tym sposobem szybko uzyskałem zaufanie pszczelarzy, u których uwidoczniłem efekty swojej pracy ciągle rozrastającą się gospodarką. Stworzyłem drugi kierunek, już nie tylko konsumenta spożywczego, ale także u pszczelarzy oferując matki pszczele, odkłady i rodziny pszczele które oferowałem w sezonie pasiecznym aż po dziś dzień. W sumie już około 35 lat typowej pracy pszczelarza, a historia pierwszych uli sięga 39 lat (1983 r. – pierwsze ule ).
W niedługim czasie własnoręcznie stworzyłem formę do uli poliuretanowych. Był to okres pierwszych uli tego typu wchodzących na rynek, co w niedługim czasie okazało się strzałem w dziesiątkę z uwagi na ich lekkość, trwałość, łatwość gospodarowania oraz doskonałą izolacje termiczną. Tak więc ciężkie ule drewniane stopniowo zaczęły być wymieniane na nowe poliuretanowe.
Z uwagi na większe możliwości rozpoczęliśmy wywozić pszczoły na inne pożytki tworząc tak zwane – pasieki wędrowne. Co roku około 200 rodzin wywozimy na pożytek lipowy i spadź iglastą wzbogacając jeszcze bardziej nasz asortyment.
W roku 2003 nasza pasieką liczyła 320 rodzin pszczelich. Wraz z ciągłą pracą, rozwijającym się handlem tworząc głównie rynek lokalny została wybudowana pracownia pasieczna, która stworzyła nam większe możliwości. Do 2012 roku pasieką liczyła już 500 rodzin pszczelich i 340 ulików weselnych. W roku 2012 do pomocy dołączył syn Bartek, z którym dopracowywaliśmy wspólną prace, jej rozkład, a później podział. Po 2 latach dzieliliśmy już obszary pracy zajmując się osobno – hodowlą i pasiekami produkcyjnymi tzn. – do tego czasu wszystkie prace łączyłem sam. W 2021 roku o wspólnych siłach i wsparciu rodziny doszliśmy do obecnego rozmiaru pasiek oferując miody lokalnie, wysyłkowo jak również pół-hurtowo na mniejsze sklepy, a także u innych pośredników zachowując najwyższą jakość od lat.
W miejscu naszej siedziby rozlokowane jest trutowisko hybrydy Buckfast, na którym znajduje się 500 ulików weselnych w celu unasieniania naturalnego matek pszczelich ~ oferty skierowanej do pszczelarzy.
Corocznie od maja do końca sezonu oferujemy wysokiej jakości matki pszczele nieunasienione oraz zapłodnione na tym trutowisku.
Na przełomie lat 90-tych sprawdzaliśmy materiał hodowlany od różnych hodowców z Polski jak i Europy. Doszliśmy do etapu, w którym od lat oferujemy matki pszczele o wysokich walorach użytkowych takich jak: łagodność, miodność, niska rojliwość, dynamiczny rozwój na wiosnę, produkcja miodu – jedna z podstawowych cech branych pod uwagę przy selekcji, a także higieniczne zachowanie.
,,Wszystko na tym etapie naszej działalności wymaga dużej logistyki i poświęcenia . Każdy ruch i poświęcony czas musi być przemyślany, by nie przyniósł odwrotnie założonych oczekiwań. Od lat staramy się robić to jak najlepiej, a w chwili obecnej dochodzimy do swojej należytej precyzji w tym zawodzie.
Cieszymy się każdym zadowolonym klientem i co roku każdą przetrwaną rodziną
pszczelą, dzięki której możemy się spełniać zawodowo.’’
Z wyrazami szacunku dla naszych odbiorców ~ czytelników, pszczelarzy, smakoszy miodu oraz innych..
GOSPODARSTWO PASIECZNE SOWA
Zaufanie klientów pozwala nam sprzedawać produkty w sposób zorganizowany i ciągły, co umożliwia powiększanie naszego gospodarstwa.
Zajmujemy się sprzedażą detaliczną jak i hurtową miodów różnego gatunku.
Nowoczesna pracownia dysponuje sprzętem do pozyskiwania miodu, spełniające standardy europejskie,
co pozwoliło do powiększenia pasieki do jednej z największych w Polsce.