Matki pszczele

Nasze produkty

Nasze gospodarstwo pasieczne, poza szeroką ofertą produktów pszczelich, a także miodów naturalnych, posiada matki pszczele wyselekcjonowanej rasy Buckfast na sprzedaż. Oferujemy naszym klientom – zarówno amatorom pszczelarstwa, jak i profesjonalistom, bardzo wygodne rozwiązanie, jakim jest zakup matek pszczelich przez internet.

Matki pszczele Buckfast – hodowla z tradycją

Zaczynając naszą przygodę z hodowlą matek już w 1985 roku, corocznie udaje nam się wypuścić tysiące matek pszczelich do gospodarstw w całej Polsce – od tych najmniejszych, po przemysłowe. W naszej pasiece gościliśmy najróżniejsze rasy matek od kraińskich po włoskie, kaukaskie i wiele innych. To doświadczenie, wraz z dokładną analizą, pozwoliło nam wyselekcjonować najbardziej optymalną rasę, jaką jest Buckfast. Obecnie prowadzimy sprzedaż matek tylko na tej pszczole (hybrydzie Buckfast).

Cechy rasy Buckfast:

Pszczoła Buckfast jest jedną z najbardziej uniwersalnych pszczół, jakie możemy spotkać nie tylko w Polskich pasiekach. Została stworzona od początku przez człowieka, w wyniku krzyżowania się afrykańskich i europejskich ras pszczół. Posiada jaskrawy tułów, jej odwłok posiada żółto-pomarańczowy odcień. Trutnie charakteryzuje zmienne ubarwienie od ciemnego do pomarańczowego.

łagodność (jest jedną z najłagodniejszych ras, praca z tą rasą to czysta przyjemność),
wczesny rozwój (matka już z samego początku przyspiesza o 30-50% w czerwieniu w porównaniu do pozostałych ras),
niska rojliwość (gwarantuje to ogromną oszczędność dla pszczelarza oraz zdecydowanie większe zbiory miodu),
higieniczność (miód składowany jest głównie w nadstawce),
miodność (wyjątkowo wysoka miodność – najwyższa w gospodarce wędrownej. Pszczoły Buckfast dochodzą do zdecydowanie większej siły niż inne pszczoły),
zachowanie wysokiej odporności na choroby, rodziny pszczele wykazują dobrą zimowle,

Każdy pszczelarz (zarówno amator, jak i profesjonalista) doceni rasę Buckfast, ze względu na to, jak wiele zalet ona posiada. Sporym jej atutem jest również to, że jest ona niezwykle prosta w obsłudze, wybacza wiele błędów pszczelarza. Pszczoły oraz larwy potrzebują do wykarmienia duże ilości pokarmu na dalszy rozwój larw i siebie samych. Ważne jest to, żeby na zakończenie sezonu (zimą), zagwarantować im więcej pokarmu o ok. 5 kg. Rasa Buckfast jednak zdecydowanie to rehabilituje przez wyjątkowo owocne zbiory, które mogą być nawet 2-3 krotnie większe niż w przypadku pozostałych ras. Z tego też względu pszczoła tej rasy często określana jest jako pszczoła towarowa – wybierana do bardzo dużych pasiek.

Posiadamy w sprzedaży matki pszczele unasienione oraz nieunasiennione. Nie poddajemy pszczoły procesowi inseminacji – bazujemy wyłącznie na unasienieniu naturalnym. Wszystkie matki znakowane są opalitkiem.

Ceny matek pszczelich

Koszt matki nieunasienionej to 40 zł, matka czerwiąca kosztuje 110 zł. Do zamówienia należy doliczyć koszty wysyłki.

Każdą matkę starannie pakujemy i dostarczamy do klienta za pomocą Poczty Polskiej. Matki nieunasienione wysyłane są zaraz po dokonaniu płatności, z kolei matki czerwiące, w momencie, gdy pojawią się w ulu. Przesyłki najczęściej dostarczane są w ciągu 1-2 dni roboczych.

Matki reprodukcyjne z wyselekcjonowanych hodowli

Materiał hodowlany zakupiony od Petera Stofena i Johanna van den Bongarda. Gospodarstwo Pasieczne Sowa specjalizuje się w hodowli matek pszczelich, gwarantując pszczoły z najlepszej linii Buckfast.

Ostatnia aktualizacja