Co jest dla nas najcenniejszego w miodzie? Jest on źródłem niezwykle wartościowych składników odżywczych, ma wysoko cenione właściwości prozdrowotne. Także doceniany jest dzięki swoim walorom smakowym, przez co jest doskonałym zamiennikiem dla cukru. Nie każdy miód jest jednak dla nas tak samo zdrowy i dostarcza nam tego, co najlepsze. Sprawdź jak przekonać się, czy miód jest prawdziwy i dokonuj właściwych decyzji zakupowych!

Naturalne miody – jak powstają

Miód od tysięcy lat produkowany jest w taki sam sposób. Jest wytworem „ubocznym”, który powstaje podczas procesu zapylania przez pszczoły. Ich pracą jest zbieranie nektaru z kwitnących roślin, który następnie gromadzą w odpowiednim wolu miodowym i rozlewają do plastrów, gdzie następuje wiele procesów biochemicznych, których finalnym produktem jest miód nektarowy. Przy tworzeniu miodów spadziowych pszczoły wykorzystują spadź (sok z drzew, który znajduje się na liściach i igłach drzew). Po jej zebraniu i zagęszczeniu pszczoły gromadzą w specjalnie przystosowanych komórkach gotowy produkt, jakim jest właśnie miód.

Miód z cukrem – jak rozpoznać?

Proces powstawania miodu jest w 100% zależny od natury. Ingerowanie w jego skład powoduje, że traci on swoje właściwości, które są dla nas niezwykle drogocenne. W jaki sposób rozpoznać sztuczne miody?

Po pierwsze sprawdzaj etykiety – fałszywy miód musi być w odpowiedni sposób oznaczony przez producenta. Gdy posiada takie składniki jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowym czy też barwniki, to już powinieneś wiedzieć, że jest to jedynie produkt miodopodobny. Nie zwracaj uwagi na kolorową etykietę, na której zobaczysz pszczoły na kwiatach. Co zatem zrobić, kiedy miodu nie kupujesz stacjonarnie i nie posiada on odpowiedniego oznaczenia? To jak wygląda miód, może być mylące, jednak doświadczony miodożerca powinien bardzo łatwo poznać prawdziwy miód. Podczas kosztowania ma on wyraźnie słodki smaki, następnie powoduje delikatne drapanie w gardle, czasem i nawet pieczenie. Gdy miód, który posmakujesz, jest tylko słodki, jest duża szansa, że  masz do czynienia z mieszanką miodu z cukrem i wodą.

jak rozpoznać prawdziwy miód

Zrób domowy test!

Powyższa próba smaku pozwoli obiektywnie sprawdzić to, czy wybrałeś miód naturalny. Można także wykonać kilka łatwych testów, które zagwarantują Cię o prawidłowej ocenie miodu.

Rozpuszczalność miodu

Zrób test na rozpuszczanie miodu w szklance. Wlej miód do szklanki i dodaj do tego wodę. Rozpuszczanie naturalnego miodu przebiega nierównomiernie, jednocześnie tworząc smugi. Jeśli miód rozpuszcza się bezproblemowo, to już wiesz, nie jest to prawdziwy wyrób!

Waga miodu

Co będzie Ci potrzebne? Wyłącznie waga kuchenna. Miód w litrowy słoiki powinien mieć wagę około 1,4 kg.

Test stożka

Weź łyżeczkę miodu  i przechyl ją na płaskie naczynie (np. talerz), tak, by ten swobodnie na nie spływał. Prawdziwy miód będzie ściekać równomiernie, bez rwania strumienia. Na talerzu powinien stworzyć stożek. Gdy zaobserwujesz płaską powierzchnię, to już wiesz, że nie kupiłeś prawdziwego miodu!

Wskazane testy mogą jednak wprowadzać w błąd, a wyniki, które zaobserwujesz, będą niejednoznaczne.

Jedynym wiarygodnym sposobem na sprawdzenie jakości miodu jest przesłanie próbek miodu (w gramaturze ok. 200g) na testy laboratoryjne. Jest to koszt rzędu 25 zł za jeden punkt w zależności od oznaczenia.

Jednym laboratorium jest Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy Zakład Pszczelnictwa w Puławach – Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich*

Wiarygodność naszego miodu możemy potwierdzić dwukrotnymi badaniami przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów rolno-spożywczych w Krakowie (WIJHARS)

tester miodu

Proces krystalizacji

Niezależnie od rodzaju miodu, powinieneś wiedzieć, że każdy miód krystalizuje. Zależnie od jego typu, może to trwać kilka dni, a nawet i kilka miesięcy. Na co zwrócić uwagę? Na to, jak przebiega sam proces krystalizacji. Prawidłowa powinna być równomierna na powierzchni całego słoika. Sztuczny miód także będzie krystalizować, tu jednak początkowo pojawiają się na dole słoika drobne pałeczki, które zamieniają się w kryształki cukru.

Gdzie kupować prawdziwy miód?

Gdy nie masz przekonania co do tego, z jakim miodem masz do czynienia, to postaw wyłącznie na sprawdzone miejsca na zakup miodu. Doskonałym wyborem będą produkty z polskiej pasieki Miody Sowa. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko naturalne miody, ale również produkty pszczele o niezwykłych, prozdrowotnych właściwościach.

Dlaczego wybierać naturalny miód?

Gdy dowiedziałeś się jak sprawdzać to, czy miód jest prawdziwy, to dokonuj trafionych decyzji zakupowych – wybieraj właściwe miejsca na zakupy. Naturalny miód zapewni nie tylko wyśmienite walory smakowe, ale jednocześnie zagwarantuje zdrowie organizmu. Wśród zalet prawdziwego miodu znajdziesz między innymi perfekcyjne działanie antybakteryjne, sprawdza się przy walce z przeziębieniem i wspiera odporność całego organizmu. Systematycznie spożywając miód, zadbasz o łatwiejsze gojenie ran, wsparcie dla układu nerwowego oraz krążeniowego. Obniża on ciśnienie, a także jest dobrą suplementacją przy leczeniu wątroby i dróg żółciowych.

Niestety fałszywe miody nie zagwarantują nam tego wszystkiego. Drogocenne składniki zostają utracone podczas procesu mieszania, rafinowania i “ulepszania” dla korzyści typowo spożywczych naturalnego produktu, który został wyprodukowany dla nas przez pszczoły.

*Uwagi i dodatkowe informacje
Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich Instytutu Ogrodnictwa w Puławach wykonuje badania jakości miodu metodami wg Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie metod analiz związanych z dokonaniem oceny miodu (Dz. U. Nr 17, poz. 94) wraz z późn. zm. (D.U. z 2015 poz. 1173) oraz wg PN-88/A-77626 „Miód pszczeli”. Metody te są spójne z metodami obowiązującymi w UE. Są zalecane przez International Honey Commission (IHC) do badania miodu przez Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO w normie światowej Revised Codex Standard for Honey. Codex Stan 12-1981, Rev.1 (1997), Rev. 2 (2001).
Wyniki na Sprawozdaniu z badań odnoszą się do obligatoryjnych wymagań Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu (Dz.U. Nr 181, poz. 1773 z późn. zm., Dz.U. Nr 40, poz. 370, Dz.U. z 2015 r. poz. 850) oraz do wymagań PN-88/A-77626 „Miód pszczeli”.
Zgodnie z wytycznymi ILAC-G8:09/2019 Guidelines on Decision Rules and Statements of Conformity Laboratorium dokonuje stwierdzenia zgodności ze specyfikacją lub wymaganiem zgodnie z przyjętą zasadą podejmowania decyzji, za wyjątkiem, kiedy klient tego sobie wyraźnie nie życzy lub stwierdzenie zgodności ze specyfikacją lub normą nie jest możliwe.
Stwierdzenie zgodności ze specyfikacją na podstawie wyników badań objętych zakresem akredytacji jest dokonywane zgodnie z przyjętą przez Laboratorium zasadą podejmowania decyzji, biorąc pod uwagę poziom ryzyka związanego z przyjętą zasadą. Zasada ta polega na porównaniu wyniku z uwzględnieniem wyznaczonej niepewności metody, z wymaganiami określonymi w Rozporządzenia MRiRW z dnia 3 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu (Dz.U. Nr 181, poz. 1773 z późn. zm.) dla parametrów fizykochemicznych, a w przypadku proliny i analizy pyłkowej z wymaganiami PN-88/A- 77626 „Miód pszczeli”:
– dla parametrów fizykochemicznych, dla których Rozporządzenie MRiRW określa wymagania „nie więcej niż” – wynik jest zgodny, jeśli wartość badanego parametru po uwzględnieniu niepewności metody „na minus” jest równa lub znajduje się poniżej wartości dopuszczalnej; wynik jest niezgodny, jeśli wartość badanego parametru po uwzględnieniu niepewności metody „na minus” znajduje się powyżej wartości dopuszczalnej;
– dla parametrów fizykochemicznych, dla których Rozporządzenie MRiRW oraz proliny i analizy pyłkowej, dla której PN-88/A-77626 określa wymagania „nie mniej niż” – wynik jest zgodny, jeśli wartość badanego parametru po uwzględnieniu niepewności metody „na plus” jest równa lub znajduje się powyżej wartości dopuszczalnej; wynik jest niezgodny, jeśli wartość badanego parametru po uwzględnieniu niepewności metody „na plus” znajduje się poniżej wartości dopuszczalnej;

Źródło: http://www.opisik.pulawy.pl/

Ostatnia aktualizacja